رشد 70درصدی بازگشت ارز‌های صادرات غیرنفتی/ تورم را با کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها مهار می‌کنیم

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس، علی صالح آبادی با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی کشور افزایش یافته است، اظهارداشت: در مجموع دسترسی سیستم اقتصادی به منابع ارزی بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی تصریح کرد: از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کل تامین ارزی که در کشور برای واردات کالاها و خدمات در نظر گرفته شده 36 میلیارد دلار است، گفت: بخشی از این ارزها در سامانه نیما و بخشی دیگر هم از طریق بانکی تامین شده است که در مجموع به مراتب ارز تامین شده از سال گذشته بیشتر است.

وی ادامه داد: در 8 ماهه سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل 22.4 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد افزایش داشته است.

صالح آبادی افزود: تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی از طریق ارائه مشوق‌های صادراتی و ایجاد تبادل مستقیم بین صادرکنندگان در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند رو به رشد عرضه ارز در سامانه نیما، گفت: روز گذشته معادل 456 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده است که از این میزان 237 میلیون دلار با متوسط نرخ 23 هزار 400 تومان معامله شده است.

صالح آبادی با بیان اینکه تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور جز برنامه های جدی بانک مرکزی است و حتما آن را با مشوق هایی تسهیل خواهیم کرد، به جلسه اخیر با برخی تشکل های اقتصادی اشاره و تصریح کرد: برخی صادرکنندگان خرد در بخش های کشاورزی و سایر بخش های صادارت وجود دارند  و با برخی اتحادیه ها و واردکنندگانی که  نیاز به ارز آنها دارند به منظور تسهیل در کار  بازگشت ارز حاصل از صادارت گفت و گو شده است.

رئیس شورای پول و اعتبار  افزود: بنابراین یکی از ضرورت ها که به صورت جدی دنبال خواهد شد تقویت عرضه ارز به واسطه مشوق هاست و همچنین تقاضاهایی که ممکن است خارج از بازار رسمی و نیما باشد تسهیل می شود که فعالان اقتصادی بتوانند از سامانه نیما ارز خود را تأمین کنند. 

وی گفت: در بازار متشکل ارزی نیز از ابتدای سال جاری تاکنون، 1.3 میلیارد دلار معامله انجام شده است که این مقدار نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش 3.7 برابری داشته است. 

صالح آبادی با تاکید بر اینکه به موجب مقررات ارزی در صورتی که صادرکننده‌ای بخواهد بخشی از منابع خود را به صورت اسکناس وارد کشور کند، مانعی ندارد خاطرنشان کرد: صادرکنندگان می‌توانند در بازار متشکل معاملات ارزی، ارز خود را عرضه کنند و در این زمینه نیز شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای هستیم.

وی با تاکید بر این نکته که  عرضه ارز  در سامانه نیما همچنان تداوم دارد و مشکلی در زمینه وجود ندارد گفت: خوشبختانه دسترسی کشور به منابع ارزی، از طریق این سامانه به صورت آسان وجود دارد. 

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در ماه‌های آینده و با تعاملاتی که با حوزه نفت و میعانات و وزارت نفت داریم وضعیت مطلوبی را در بازار حواله و اسکناس خواهیم داشت و با مشکلی در این زمینه مواجه نمی‌شویم.

صالح آبادی درباره تأمین ارز بابت کالاهای اساسی یادآور شد: خوشبختانه در هشت و ماه و نیمی که از سال ابتدای گذشته است، حدود 11 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو  و نیز در حدود 1.5 میلیارد بابت واکسن کرونا تأمین ارز صورت گرفته است. این امر حاکی از آن است که بانک مرکزی در بحث تأمین ارز کالاهای اساسی مشکلی ندارد. 

*کنترل تورم از طریق نظارت بر رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در سال گذشته تورم بالایی را تجربه کردیم، گفت: دولت جدید کار خود را در نرخ‌های تورم بالا آغاز کرد ولی خوشبختانه در دو ماه اخیر نرخ تورم نقطه به نقطه در حال کاهش است. البته این به معنای آن نیست که تورم نداریم، بلکه به این معناست که رشد تورم کاهش یافته است. براین اساس در مهر و آبان تورم نقطه به نقطه 13.9 درصد کاهش داشته و نرخ تورم دوازده ماهه نیز نزولی شده است و 2.5 واحد درصد کاهش در تورم سالانه رخ داده است.

وی درخصوص رشد پایه پولی عنوان کرد: رشد پایه پولی در سال 1399، 30.1 درصد بوده است که سهم خالص دارایی‌های  خارجی بانک مرکزی در رشد پایه پولی 34.8 واحد درصد بوده است. به این معناکه بیش از کل رشد پایه پولی، رشد سهم خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی رخ داده است که در واقع به این معناست که بانک مرکزی ارزهایی را با نرخ نیمایی به دولت پرداخت می‌کرده، در حالی که در بازار به نرخ 4200 یا ترجیحی عرضه می‌کرده است. 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: در 8 ماهه سال جاری، رشد پایه پولی 17.8 درصد بوده که سهم خالص دارایی‌های خارجی 6.5 واحد درصد بوده است که این امر حاکی از آن است که سهم افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نسبت به سال گذشته پایین‌تر بوده است. 

صالح آبادی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه در حال کاهش است، اظهارکرد: بانک مرکزی برنامه‌ای را در جهت کنترل تورم دارد که یکی از این موارد کنترل رشد مقداری ترازنامه های بانک‌هاست که این مهم از برنامه‌های جدی بانک مرکزی در سال 1400 است. رشد ترازنامه برای بانک‌های تجاری 2 درصد در ماه و برای بانک‌های تخصصی 2.5 درصد در ماه است. بانک مرکزی نیز به صورت ماهانه این امر را رصد می‌کند و بانک‌هایی که این امر را رعایت نکنند، با افزایس سپرده قانونی مواجه می‌شوند. لذا یکی از مواردی که باید بر آن نظارت و کنترل صورت گیرد، کنترل خلق پول توسط بانک‌هاست که یکی از موضوعات مهم در خصوص تورم است. 

وی در پایان تاکید کرد: برای کنترل تورم، رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها را دنبال می‌کنیم که این امر در همان مصوبه و در همان محدوده کنترل شود، توسط بانک مرکزی به جد دنبال می‌شود. در کنار آن نیز کنترل اضافه برداشت بانک‌ها نیز یکی از موضوعاتی است که آن را در ماه‌های آینده پی خواهیم گرفت تا بتوانیم کنترل تورم را نیز در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم.

 


رشد 70درصدی بازگشت ارز‌های صادرات غیرنفتی/ تورم را با کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها مهار می‌کنیم