۲ هزار بیمار خاص چهارمحال و بختیاری زیر پوشش تامین اجتماعی قرار دارند

خبرگزاری ایرنا :

محمود فروزنده روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، بیماری‌هایی مانند هموفیلی، تالاسمی، دیالیز خونی و صفاقی، ام‌اس، شیمی‌درمانی، متابولیک، خونی و پیوندی جزء بیماران خاص یا صعب‌العلاج محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سالجاری ۷۶ میلیارد ریال هزینه بیماران دیالیزی چهارمحال و بختیاری شده است، تصریح کرد: در سالجاری تعداد یک هزار و ۶۷۹ مورد جلسه دیالیز در بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) استان به صورت رایگان برای بیماران تحت پوشش انجام شد.

فروزنده تصریح کرد: هزینه هر دیالیز حدود  پنج میلیون و ۵۰۰ هزار ریال  است که برای بیماران تحت پوشش رایگان انجام می‌شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در ۲ بخش درمان مستقیم و درمان غیرمستقیم تمامی هزینه‌های بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه است، افزود: در درمان مستقیم در حال حاضر ۲۴۰ پرونده بیماران دیالیزی فعال است.

به گفته فروزنده، بیمارستان امام علی(ع) فرخشهر دارای پنج تخت فعال دیالیز است و دیالیز در این مرکز درمانی به هر ۲ روش همودیالیز و دیالیز صفاقی انجام می شود.

وی توصیه کرد، با فرهنگ‌سازی در زمینه کنترل دقیق و به‌ موقع فشارخون و بیماری‌های مزمن، خود مراقبتی، تغذیه سالم و تحرک بدنی از بروز بیماری‌های کلیوی پیشگیری شود.

به گزارش ایرنا، تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری با پنج مرکز درمانی سرپایی و یک بیمارستان در بخش درمان مستقیم به جمعیتی حدود ۴۸۰ هزار نفر بیمه شده سازمان حدود نیمی از جمعیت استان خدمات درمانی ارائه می‌دهد.

۲ هزار بیمار خاص چهارمحال و بختیاری زیر پوشش تامین اجتماعی قرار دارند